Tärkeimmät blogit ja videot tuotannon ja sisälogistiikan kehittämiseen

Koostimme sinulle Leanwaren blogit ja videot muutaman otsikon alle. Toivomme, että löydät oikeat ja sinua kiinnostavat aiheet helposti. Digitaalisuus, Industry 4.0 ja automaatio tulevat voimalla ja aihealue on hyvin laaja. Aineistot on jaettu seuraavien otsikkojen alle:

  • Yleistä kehitysprojekteista ja kumppanivalinnasta
  • Tuotannon digitalisaatio
  • Tuotannon sisälogistiikka
  • Sisälogistiikka ja varastoautomaatio.

Yleistä kehitysprojekteista ja kumppanivalinnasta

Tuotannon digitalisaatio

  • Tuotannon digitalisoinnin järjestelmät: Blogin tavoite on lyhyesti hahmottaa kokonaiskuva tuotannon digitalisointiin tarvittavista järjestelmistä ja siitä, miten ne liittyvät toisiinsa. Blogissa käydään ISA-95-standardin perusteet läpi.
  • Tuotannon läpinäkyvyys: Miksi ja miten läpinäkyvyyttä tuotantoon voidaan parantaa. Digitaalisin keinoin muodostettu tilannekuva on hyvä tapa parantaa tuotannon läpinäkyvyyttä ja vähentää tilannekuvan perustumista mielikuviin. Asiasta on myös webinaari: //youtu.be/7i4wt3k_JoA.
  • Tuotannonohjaus – hienokuormitus vai imuohjaus: //youtu.be/I9k2ecJDrDo. Jos suuri KET, pitkä läpimenoaika, osapuutteet tai työläs tuotannon suunnittelu huolestuttavat sinua, tämä webinaari on sinulle.
  • Tuotannon digitalisaatio ja automaatio – Industry 4.0: Industry 4.0 on visio siitä, miten tulevaisuudessa tuotanto toimii asiakaslähtöisemmin, automaattisemmin, joustavammin ja nopeammin. Tutkimuksissa puhutaan usein 30 %:n kustannussäästöistä. Tuotannon digitalisaatio ei ole hypeä, vaan sillä tehdään todella kovia tuloksia jo nyt.

Tuotannon sisälogistiikka

  • Tehot irti tuotannon sisälogistiikasta! Toimiva sisälogistiikka tehostaa tuotantoa. Logistiikan tehokkuudelle voi hyvällä suunnittelulla tehdä paljonkin. Materiaalivirroissa on paljon kehitettävää ja Lean-menetelmä toimii myös siellä. Turha työ on turhaa kaikkialla.
  • Osapuutteet nollaan: //youtu.be/TAcqAkmsXB4: Tunnista mahdolliset materiaalilogistiikan ongelmakohdat. Webinaarissa läpikäydään megatredit, yleisimmät osapuutteiden syyt, masterdata ja varaston prosessit.
  • Tuotannon materiaalivirrat –Industry 4.0: Industry 4.0 –visioiden mukaan tulevaisuuden tehtaan pitää valmistaa massaräätälöityjä tai yksilöllisiä tuotteita. Automaation ja ihmisten sulavana yhteistyönä. Nopeasti, virheettömästi ja luonnollisesti kustannustehokkaasti. Kasvavat ja nopeutuneet kehitystarpeet huomioiden. Visioiden tavoitteet eivät kuitenkaan ole utopiaa: Suomessa on jo nyt muutamia huipputehtaita, jotka ovat pitkällä tuotannon digitalisaation hyödyntämisessä.

Sisälogistiikka ja varastoautomaatio

Varastoautomaatio

Kiinnostaako miniload, shuttle, alusta-automaatti, AGV, hyllystöhissi tai muu automaatio? Suosikkiaihetta käsitellään kolmessa eri webinaarissa:

 

Tilaa uutiskirje

Tilaamalla uutiskirjeen saat uusimmat blogikirjoitukset sekä tietoa Leanwaren tapahtumista ja ajankohtaisista asioista suoraan sähköpostiisi.

    Tätä lomaketta suojaa Google reCAPTCHA, ja Googlen tietosuojakäytäntöä ja käyttöehtoja sovelletaan.

    Blogi

    LeanwareSCM ja ERP: kilpailijat vai kumppanit?

    Olemme törmänneet ajatukseen, että ERP ja LeanwareSCM kilpailevat keskenään, vaikka todellisuudessa järjestelmät pelaavat samassa joukkueessa mahdollistaen asioita, ei poissulkien. Lue lisää

    Miltä LeanwareSCM näyttää käytössä?

    LeanwareSCM on helppokäyttöinen SaaS-valmisohjelmisto oston päivittäiseen tekemiseen, läpinäkyvyyteen sekä raportointiin ja analysointiin. Saat oleellisen tiedon selkeästi visualisoituna. Lue lisää

    Hyödyt syntyvät tiedolla johtamisesta

    Elintarvikealalla toimiva asiakasyrityksemme halusi kehittää reaaliaikaisen tiedon saamista läpi koko organisaation ja hankki Leanwarelta BI-raportointityökalun tehostamaan tiedolla johtamista. Lue lisää