Suomi on takapajula varastologistiikassa

Olen täysin samaa mieltä HUB Logisticsin toimitusjohtaja Aki Jumppasen kanssa. //m.kauppalehti.fi/uutiset/suomi-on-takapajula-varastologistiikassa/GWmhqRcj

Suomi on takapajula varastologistiikassa. Meidän investoinnit laahaavat sekä WMS-järjestelmissä että varastoautomaatioinvestoinneissa hyvin paljon verrattuna esimerkiksi Ruotsiin. Miksi? Erityisesti teollisuudessa logistiikkaa pidetään ainoastaan kuluna eikä tuotannon mahdollistajana. Me Leanwarella olemme nähneet monta kertaa, miten radikaali positiivinen vaikutus on, kun varaston laadulliset asiat saadaan kuntoon, ja tuotanto ja sisälogistiikka eriytetään. ”Varastohenkilö kerää ja asentaja asentaa.”

Jumppanen on myös oikeassa kiertonopeuksista. ”Teollisuuden varastojen kiertonopeus on 4–10. Kilpailijamaissa se on 16–20.” Syy siihen on usein saldotarkkuus tai oikeastaan niiden epätarkkuus. Jos saldot ovat pielessä, niin osto ostaa tavaraa varastoon varmuuden vuoksi. Saldojen epätarkkuus aiheuttaa myös noin 30 %:ia tuotantohäiriöistä, osaa ei ole tai on kerätty väärä osa.

Pienellä investoinnilla logistiikkaan saat merkittävän parannuksen tuotantoon. Olemme tehneet sataan varaston kokonaistehokkuuden esiselvityksiä, ja yksittäisistä varastoista olemme löytäneet jopa puolen miljoonan säästöpotentiaaleja sisälogistiikasta.

Leanware on saanut Vuoden logistiikka -palkinnon vuonna 2015.  Perusteena LOGY ry:ltä mm. ”Tuotteilla saavutettu tehostamispotentiaali on ollut poikkeuksetta merkittävä ja yrityksen tuotteita on kehitetty edelleen soveltumaan myös pienemmille yrityksille ja tuotannon logistiikan ohjaukseen.”

Lisätietoja

Elisa IndustrIQ Finland Oy

info@elisaindustriq.com

Tilaa uutiskirje

Tilaamalla uutiskirjeen saat uusimmat blogikirjoitukset sekä tietoa Elisa IndustrIQ Finlandin tapahtumista ja ajankohtaisista asioista suoraan sähköpostiisi.

Blogi

Elisa Industriq Finland tarjoaa kattavia ratkaisuja tukkukaupan ja logistiikan yrityksille, jotka tavoittelevat kasvua ja tehokkuutta…. Lue lisää

Oli valmistavan teollisuuden yrityksen tavoitteena sitten kasvu ja/tai kannattavuus, Elisa Industriq Finlandin ratkaisut kattavat niin… Lue lisää

Digitaalisen muutoksen omaksuminen: Tuotannon PtW-järjestelmän päivitys

Valmistava teollisuus on merkittävän muutoksen kynnyksellä, jota ohjaa digitaalinen innovaatio. Keskeinen osa tätä kehitystä on… Lue lisää