Leanware Talouselämässä 13.9.2016: ”Pyöriikö nurkissa tämä hukka? Menetys 50 000 – 500 000 €/v”

Talouselämä 13.9.2016, Tivi 13.9.2016

Leanwaren tekemien kymmenien esiselvitysten mukaan suomalaisissa tuotanto- ja logistiikkayrityksissä on tyhjäkäyntiä vuositasolla jopa puolen miljoonan euron edestä.

Talouselämä ja Tivi uutisoivat, miten systemaattisella hukan poistolla mm. materiaalisiirroissa ja oppimisajoissa piilevä hukka saadaan kuriin. Olennaista on syvällinen ymmärrys prosesseista – tai kuten Tivi otsikoi: ”Digitalisaatiosta jankuttaminen ei auta, jos prosessit eivät ole kunnossa”.

”Digitalisaatio on hyvä renki, mutta huono isäntä. Järjestelmät eivät tee autuaaksi, jos prosessi itsessään ei ole tehokas. Tämä unohdetaan digihuumassa”, sanoo Leanwaren toimitusjohtaja Janne Viinikkala artikkelissa.

Haluatko tietää lisää prosessien tehostamisesta? Lue Talouselämän ja Tivin artikkelit kokonaisuudessaan oheisista linkeistä. Hyviä vinkkejä yrityksen prosessien tarkasteluun löytyy myös Janne Viinikkalan sisälogistiikan tarkastuslistasta.

Tilaa uutiskirje

Tilaamalla uutiskirjeen saat uusimmat blogikirjoitukset sekä tietoa Elisa IndustrIQ Finlandin tapahtumista ja ajankohtaisista asioista suoraan sähköpostiisi.

Ajankohtaista

30.10.2025 toimimme pääyhteistyökumppanina Sisälogistiikkapäivässä

Olemme mukana LOGY ry:n Sisälogistiikkapäivässä pääkumppanina. Lue lisää

2.12.2025 LeanwareSCM-klubitapaaminen

SCM-klubi on Leanwaren fasilitoima asiantuntijaverkosto asiakkaille, jonka kautta pääsee verkostoitumaan ja vaihtamaan ajatuksia kollegoiden kanssa. Lue lisää

27.10.2025 DDMRP -webinaari

Tule mukaan webinaariimme, jossa esitellään uusimpia näkemyksiä ja tekniikoita kysyntälähtöisessä materiaalivaatimusten suunnittelussa (DDMRP). Tämä on erityisen arvokasta kaikille, jotka osallistuvat tehokkuuden lisäämiseen, varastojen optimointiin ja digitaalisiin muutosprosesseihin. Webinaarin kielenä on englanti.  Lue lisää