Leanware ja Isku yhteistyöhön

Huonekaluvalmistaja Isku keskittää jatkossa kaiken tuotantonsa Lahden tehtaalle. Leanwaren MES-tuotannonohjausjärjestelmä on keskeisessä asemassa muutoksen mahdollistajana. Uudet tuotantolinjat asettavat uusia vaatimuksia järjestelmäympäristölle: tuotantolaitteiden automaatio-aste on korkea, joten järjestelmistä on tultava tuotantolaitteiden vaatimat tiedot täsmälleen oikein. Uudella järjestelmäympäristöllä halutaan kehittää tilaus-toimitus prosessin läpinäkyvyyttä sekä tehokkuutta ja sitä myöten parantaa asiakaspalvelun laatua.

”Leanwaren järjestelmä otetaan käyttöön Iskun tehtaalla uutena tuotannonohjausjärjestelmänä vuonna 2016. Säästö näkyy esimerkiksi siinä, että meillä on nyt 100 trukkia siirtelemässä tavaroita paikasta toiseen. Vuoden lopussa niitä on enää viisi”, Iskun tuotantojohtaja Mika Tyrväinen sanoo tiedotteessa.

”Yhteistyöllä Iskun kanssa toteutamme Leanwaren strategiaa olla lisäämässä asiakkaidemme kilpailukykyä digitalisoimalla tuotantoa ja logistiikkaa. Iskun 2020 hanke on yksi laajimmista suomalaisista investoinneista tänä vuonna ja sen keskeisenä osana on hakea tehokkuutta tuotannon digitalisoinnilla. On todella hienoa olla mahdollistamassa Iskun uutta strategiaa.”, toteaa Leanwaren toimitusjohtaja Janne Viinikkala.

Lisätietoja:

Mika Tyrväinen, tuotantojohtaja, Isku, 044 792 3177
Janne Viinikkala, CEO, Leanware Oy, 050 558 0865

Tilaa uutiskirje

Tilaamalla uutiskirjeen saat uusimmat blogikirjoitukset sekä tietoa Leanwaren tapahtumista ja ajankohtaisista asioista suoraan sähköpostiisi.

    Tätä lomaketta suojaa Google reCAPTCHA, ja Googlen tietosuojakäytäntöä ja käyttöehtoja sovelletaan.

    Ajankohtaista

    12.4.2023 Vältä kallis ylivarastointi -webinaari

    Toimitusketjujen haasteet ovat olleet viime vuosina aktiivisesti esillä yritysten arjessa globaalien tilanteiden vuoksi. Nyt ollaan siirtymässä vähitellen uuteen normaaliin ja varastojen sekä oston ja hankinnan tilanteita on syytä tarkastaa myös tuottavuuden näkökulmasta. Webinaarissa käsitellään ylivarastoinnin analysointia sekä sen vaikutusta saatavuuteen. Lue lisää

    4.5.2023 Leanware LOGY:n Hankintapäivässä

    Vältä ylivarastointi ja varmista tuotteiden saatavuus LeanwareSCM-ohjelmistolla – tule tutustumaan ohjelmistoon Hankintapäivän ständillemme Lue lisää

    Toimitusketjujen tiedolla johtaminen -webinaarisarja

    Yrityksen toiminnassa kertyy paljon dataa. Miten tämä data saadaan valjastettua hyötykäyttöön? Entä jalostettua jopa kilpailueduksi? Leanwaren ja Creatidon yhteisessä webinaarisarjassa pureudutaan näihin tiedolla johtamisen tarjoamiin mahdollisuuksiin aina strategiselta tasolta käytännön toimintamalleihin erityisesti toimitusketjujen näkökulmasta. Lue lisää